A legfontosabb magas fehérjetartalmú ételek
Fotó: A legfontosabb magas fehérjetartalmú ételek
Fotó: A legfontosabb magas fehérjetartalmú ételek
Szervezetünk jókora része fehérjéből és mint tudjuk testünk több mint fele vízből áll. Az már kevésbé ismert tény, hogy a víztartalmat követően a második legfontosabb összetevőnket a fehérjék alkotják. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy napi fehérje bevitelünk fehérjedús élelmiszer legyen, mely meghatározott összetételű és mennyiségű.
A fehérje szerepe és fontossága
A fehérjék alapvető elemei szervezetünknek, különösen az izmoknak, szívnek, májnak, bőrnek, a vérnek és a – pandémia idején különösen nagy hangsúlyt kap – az immunrendszerünknek. A naponta elpusztuló sejtek helyére mindig újak kerülnek, ennek a folyamatnak is meghatározó elemei, irányítói a fehérjék. Megbetegedések esetében különösen nagy jelentőségű a megemelt napi magas fehérje tartalmú élelmiszer bevitel az eredményes gyógyuláshoz. Külön fontos megemlíteni, hogy az eredményes testsúlycsökkentéshez szükséges a megfelelő napi fehérje mennyiség, azaz 1,2 -1,3 gr/ideális testsúly kilogramm, ennek hiányában a fogyás nem, vagy csak igen lassan képes beindulni.
Milyen szerepet töltenek be a fehérjék a test működésében?
A fehérje építi az izmainkat, és másodlagos energiaforrásként is üzemel. Ez azért fontos, mert ha nincs a szervezetünkben elég szénhidrát, amit a test üzemanyagként használna, akkor a fehérjét és a zsírt fogja felhasználni.
Mi tartalmaz fehérjét és miért fontos az ételek fehérjetartalma?
A fehérjék fontos szerepet játszanak a szervezetünk és annak sejtjeinek életében, a kialakulásukban, a növekedésükben, a regenerálódásukban. A MedFood Orvosi Diéta programban éppen ezért a PRODIMED által gyártott holland prémium kategóriájú, magas fehérjetartalmú, változatos ízvilágú ételeket használjuk.
Milyen fehérjeforrás a kazein és miben található?
Az egyik legfontosabb fehérjeforrásunkban - a tejben - kazein található. A kazein alapvetően egy lassú felszívódású fehérje forrás.
Makrótápanyagok szerepe a mindennapi táplálkozásunkban
A szervezetnek nagy mennyiségben szüksége van az egészséges napi működéshez az un. makro nutriensekre, melyeket másnéven makrotápanyagoknak nevezünk. Melyek is ezek?
Szénhidrátok | Zsírok | Fehérjék |
---|---|---|
A szénhidrátok képezik a mai, civilizált életünkben a szervezet által leggyakrabban használt energiaforrást. A feleslegessé váló szénhidrátokat testünk azonnal elraktározza glikogén vagy zsír formájában. Túlsúly esetén a kóros zsírszövet alapvetően szénhidrát bevitelből épül fel. |
Az étkezési zsírnak számos funkciója van. Amennyiben a na pi szénhidrátbevitelünk 50 gr alá csökken akkor a korábban működő szénhidrát anyagcsere leáll, a glikogén raktárak kiürülnek és az energiaellátás fő motorját a ketontestek képezik, vagyis étkezésünk az évezredek során biztonságosan működő „ketogén diétára” vált. A zsírok néhány funkciója közé tartozik a betegségekkel szembeni védelem, az immunrendszer támogatása, valamint több létfontosságú szerv, mint agy, idegszövetek, epe keringés támogatása. |
A fehérje az a makrotápanyag, amely felelős a szervezet sejtjeinek felépítéséért, fenntartásáért és javításáért. Hosszú aminosavláncokból (szén-, hidrogén-, nitrogén- és oxigéntartalmú kémiai vegyületekből) épül fel. Összesen 20 aminosav van, ebből nyolc esszenciális aminosavat a szervezet nem képes előállítani, így ezeket megfelelő, magas fehérje tartalmú ételekből kell beszerezni. A fennmaradó 12 nem esszenciális aminosavat a szervezet képes saját maga előállítani. |
Magas fehérjetartalmú ételek – Fehérjegazdag ételek közé tartozik:
Tojásfehérje
A tojás az egyik legmagasabb értékű természetes fehérjeforrás. Szénhidrát tartalma nulla, maximálisan „diétás” tápanyagforrás.
100 gramm tojásfehérje 11 gramm fehérjét tartalmaz.
Húsok
Két csoportba soroljuk: vörös és fehér húsok. Célszerű a sovány húsokat választani, mivel azok átlagos fehérje tartalma a legmagasabb, míg kalória tartalmuk alacsonyabb. A vörös húsokat elsősorban tömegnövelés során érdemes nagyobb mennyiségben fogyasztani. Fontos tudnunk, hogy a húskészítmények: pl. virsli, felvágottak, kenőmájas, mortadella, párizsi fehérje tartalma már jóval alacsonyabb.
100 gramm húsban – legyen akár szó vörös vagy fehér húsról körülbelül 20 gramm fehérje található.
Halak
kiemelten fontos szerepük az egészséges étkezésben, mert a magas fehérje tartalom mellett omega3 zsírsavat, zsírban oldódód vitaminokat, cinket és szelént is tartalmaznak.
100 grammban – hasonlóan a húsokhoz – körülbelül 20 gramm fehérje található.
Tejtermékek
Kiemelten fontos a túró, különösen a sovány túró, valamint a sajtok fehérje tartalma.
Hüvelyesek
A sárgaborsó, szárazbab, lencse fehérje tartalma jelentős (átlagosan 20 gr fehérje 100 grammonként), azonban a magas szénhidrát tartalommal számolnunk kell.
Olajos magvak
A dióféléknek, olajos magvaknak magas a fehérje tartalmuk: 20 g is lehet 100 grammonként, de nem szabad elfeledkeznünk magas kalória tartalmukról.
Egyes növények (pl.: szója)
A szója kiemelkedő fehérje tartalma alapján méltán fontos alapköve a vegán alapú étkezéseknek. B-vitamin forrás, magas a kálium-, a magnézium-, a kalcium- és a foszfortartalma.
Átlagos fehérje tartalma 40 gr fehérje 100 grammonként
Interneten böngészve az egyes ételek vonatkozásában a fentieken felül számos fehérje táblázatot találhatunk.
Vásárlásnál érdemes tájékozódni arról, hogy mekkora az élelmiszerek fehérjetartalma. Egyes esetekben a termékek csomagolásán tejfehérje tartalma is megtalálható.
A MedFood Orvosi Diéta Program csomagjaiban található prémium minőségű PRODIMED termékek minden szempontból eleget tesznek a fenti kívánalmaknak. A termékek alacsony szénhidrát, de kimondottan magas fehérjetartalmú ételek. A program alatt nem szükséges az ételeket súlyát, kalóriáját, fehérjetartalmat stb. számolgatni, hiszen a tasakos PRODIMED ételek egyik előnye, hogy ezt a kényelmet is biztosítják.
Fehérjedús étrend minta
Egy 70-80 kg ember esetében az átlagos napi fehérje szükséglet: fehérje testsúly kilogrammonként 0,8 gr/testsúly kg, azaz 56 gr fehérje (ez 3 PRODIMED tasak) naponta. Amennyiben testsúlycsökkentés a cél akkor a fehérje mennyiséget jelentősen emelni kell: 1,2 - 1,3 gr/ testsúly kg-ra, ami már 80-90 gr fehérje elfogyasztását jelenti naponta, természetesen egészséges állapotot véve alapul. Étkezéseinket 2-4 órás időközökben végezzük el.
Naponta 50 gr szénhidrát testsúlykilogrammonként a bevitel, akkor néhány nap múlva a szervezet zsírbontásra áll át.
Példa | |||
---|---|---|---|
Reggeli | 2-3 tojás | 8-12 gr fehérje | |
Tízórai | 5 dkg túró | 14 gr fehérje | |
Ebéd | 15 dkg hús | 30 gr fehérje | |
Uzsonna | 2 szelet óvári sajt | 3 gr fehérje | |
Vacsora | 15 dkg hal | 30 gr fehérje |
A fehérjékben gazdag ételek segítik a fogyókúrát azáltal, hogy a fogyás nem az izomtömegből fog történni, hanem a zsírszövetből.
Amennyiben a napi fehérjebevitel az Ön számára korlátozott, akkor a mellékelt fehérje táblázat vesebetegnek útmutatásul szolgálhat, aminek az alapja, a 40 gr körüli napi fehérje bevitel.
Magas fehérjetartalmú étel recept kedvenceik közül
Sütőben sült citromos lazac:
Hozzávalók:
✓ 2 db lazac filé
✓ ½ citrom
✓ 1 szál újhagyma
✓ 400 g zöldség tetszés szerint (például brokkoli)
✓ olívaolaj
Köretnek:
✓ 1 tasak PRODIMED krumplipüré
Elkészítés:
✓ A sütőt 200°C-ra előmelegítjük.
✓ A brokkolit forrásban levő sós vízbe tesszük és kb. 5 percig főzzük. Leszűrjük, lecsepegtetjük és szétterítjük egy sütőedényben.
✓ A lazacot meglocsoljuk az olívaolajjal, a citrom levével és a zöldségek mellé tesszük a sütőedénybe.
✓ Betesszük a sütőbe 20-30 percre, amíg a lazac megpuhul.
✓ Közben elkészítjük a PRODIMED krumplipürét az dobozon lévő leírás szerint, majd tálaljuk az ízletes lazac és zöldségek mellé.
További fehérjedús étel receptekkel segítjük a www.medfood.hu oldalon.
Fehérjediéta a MedFood orvosi program segítségével
Az egészséges életmód és a diéta alapja és komponense kétségtelenül a megfelelő táplálkozás, a fehérje szerepe és fontossága.
Érdemes megemlíteni még az előemésztett fehérje alapú porokat, amelyek csak nagyon kis mennyiségben tartalmaznak más tápanyagot, mint a fehérje - nem hiába ezek a tasakos ételek a MedFood Orvosi Diéta módszer alapjai is.
A MedFood Orvosi Diéta egy teljes értékű program, melyet dietetikusok és táplálkozási szakértők fejlesztettek ki. A PRODIMED fehérjedús ételek szénhidrát-szegények és kiegészülnek a szükséges vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A választék igen változatos, különleges italokból, reggeli ételekből, levesekből, desszertekből, főétkezésből és szeletekből tevődik össze. Az ételek könnyedén elkészíthetőek és ízletes fogásokként kombinálhatóak zöldségfélékkel, salátákkal és fűszernövényekkel.
Vásárolja meg „Próbacsomagunkat”, melyet úgy állítottuk össze, hogy minden érdeklődőnk kipróbálhassa a különböző ízvilágú ételeinket, hogy a későbbiek folyamán könnyebben el tudja dönteni, hogy mely típusú ételekkel folytatja szívesebben a diétáját.
Megveszem a Próbacsomagot »
Jelentkezzen a 20 perces ingyenes konzultációra és töltse le az első vásárlásánál felhasználható 5% kupont!
Ismerje meg diétás programjainkat
Testsúlycsökkentő Orvosi Diéta
Testsúlycsökkentő Orvosi Diétánkat Önnek ajánljuk, ha túlsúlya következtében kényelmetlenül érzi magát, esetleg emiatt egészségügyi problémákkal küzd, vagy egyszerűen szeretne lefogyni, egészségesebb életet élni. A program alapja a folyamatos orvosi kontroll, mellyel már rövid idő alatt is maximális biztonságban érhet el látványos eredményt.
A fogyással párhuzamosan végigkísérjük Önt egy teljes életmódváltáson, így segítünk abban is, hogy az eredmény valóban tartós legyen. Prémium minőségű, ételeink között biztosan megtalálja majd a legjobban tetsző ízvilágot. Igazán változatos, személyre szabott étrendjével a diéta sem lesz unalmas.
Műtét Előtti Orvosi Diéta
Műtét Előtti Orvosi Diétánkat kifejezetten Önnek dolgoztuk ki ha tervezett műtét előtt áll, de jelenlegi testsúlya akadályozza a beavatkozást, vagy megnehezíti a beavatkozást követő gyógyulási folyamatot. Segítségünkkel biztonságosan, további egészségkárosodás nélkül, megerősített immunrendszerrel érheti el a szükséges testsúlyt a kitűzött műtét időpontjára.
Májregeneráló Orvosi Diéta
A MedFood Májregeneráló Orvosi Diéta programjának alkalmazásával egy egészségesebb életmódra tér át, így májának elzsírosodottsága – ultrahangos és vérvételi vizsgálatokkal ellenőrzötten - mérhetően csökkeni fog, miközben testsúlya és testösszetétele is kedvezően változik a program során.
Azért, hogy biztosan és biztonságosan elérje a kitűzött májgyógyulást, a személyre szabott program teljes időtartama alatt orvosi támogatást és folyamatos kontrollt nyújtunk. A májregeneráló étkezéshez a Prodimed tasakos ételeit használjuk, melyek változatos ízvilágainak köszönhetően a program nem lesz monoton és unalmas.
Blog
Stressz csökkentés diétával
Étkezéssel mondj nem-et a stressznek! Figyeljük meg, hogy amikor stresszesek vagyunk, valószínűleg a kényelmes és gyors ételekhez fordulunk..., „gyorsan bekapok egy hamburgert vagy egy pogácsát”, megállok a gyors kifőzdénél és megeszem egy nagy adag ételt körettel, vagy egy kakaós csigát a büfében. Valljuk be – mindannyiunkban előfordult már, hogy némi vigaszt találtunk egy-egy ízletes étkezésben vagy egy pohár bor mellett, amikor stresszesek vagy idegesek voltunk. Ez azonban tartósan nem jó megoldás.
Diétás karácsonyi asztal...
Karácsony alkalmával a diéta szó igen viccesen hangzik…, megszoktuk, hogy az ünnepek alatt folyamatosan tele van minden asztal finomabbnál finomabb ételekkel és ráadásul - lássuk be -, hogy nem is éppen könnyű és diétás ételekkel. A diéta ilyenkor senkinek sem egyszerű.Kezdődik a Szent-estével, folytatódik a családi látogatásokkal a baráti összejövetelekkel, ahol mindenki kitesz magárért így az ebédek, vacsorák alkalmával nehéz erősnek maradni például a sütihegyekkel szemben… Hogyan lehet így diétázni? - merül fel a kérdés jogosan.
A gyomorszűkítő műtétek és a gyomorszűkítés ára
A túlsúly csökkentésének jelenleg két hatékony módja létezik, vagy egy pontosan megtervezett és végig vitt diéta, vagy sebész segítségével egy a gondosan megválasztott súlycsökkentő műtét. A diéta kapcsán előre meghatározzuk a naponta fogyasztható ételeket, azok mennyiségét. A műtéti megoldás vagy a gyomor térfogatát csökkenti, csökkentve ezáltal az elfogyasztható étel mennyiségét, vagy – az előbbiek mellett még - csökkenti a tápanyagok felszívódását a bélből.